Mikrosefali

Anne karnında gelişimine devam eden bebeğin kafasının normal boyutlardan küçük ölçülmesi mikrosefali olarak ifade edilir. Bu durumun tanısı, hamileliğin ilk haftalarında da konulabileceği gibi, daha çok ilerleyen hamilelik haftalarında konulmaktadır.

  • Enfeksiyonlar
  • Beslenme bozuklukları
  • Çeşitli genetik hastalıklar (trizomi)
  • Annenin alkol kullanması
  • Radyasyon etkisi
  • Anneye ait bazı hastalıklar sayılabilir.
  • Ancak durumun kesin ve net sebebinin, anne karnında olduğu zaman tespit edilebilmesi imkânsızdır. Bazı gibi durumlarda, doğum sonrası dönemde dahi, sebep tespit edilememektedir.

Kafatasının küçük boyutu, doğru orantılı olarak küçük beyine işaret eder.

Mikrosefali 2 farklı grupta incelenir:

 

1. Birincil mikrosefali : Hamilelik döneminin ilk 7 ayı içerisinde görülen anormal gelişimin neticesinde meydana gelen küçük beyini ifade eder.

 

2. ikincil mikrosefali : Hamilelik döneminin son 2 ayı içerisinde olan bir zedelenme neticesinde meydana gelen küçük beyini ifade eder.

Doğum esnasında ortalama 35 cm olan baş çevresi, ilk 2 ay da, bir hafta içerisinde 0.5 cm; 2 ile 6 ay arası ise, bir haftada 0.25 cm gelişir.

 

İlk 3 ay içerisinde ki ortalama toplam kafa çevresi büyümesi 5 cm iken, bu ikinci üç ayda 4 cm ve üçüncü üç ayda 2 cm kadardır.

 

9 ay ile 1 yaş arasında ise, baş çevresi 1 cm civarında artacaktır.

Aslında toplumda %0.1-0.2 civarında normalde de sağlıklı insanların başlarının çapları topluma göre küçük olabilir. Ancak bu durumun zeka geriliği ile hiçbir alakası bulunmaz. Asıl önemli olan, beraberinde zeka özrünün bulunup bulunmadığıdır. Anne karnında ise, bu genel olarak fark edilemez, yalnızca bebeğin kafa çapı ölçülür.

Mikrosefali durumunun tanısı net bir şekilde konulabilen bir tanı değildir. Vücutta farklı organlarda bulunan gelişme bozuklukları, bu tanıda karışıklık yaratabilmektedir.

 

Mikrosefali tanısı söz konusu olduğu zaman, beraberinde zeka geriliği ile karşılaşılabilir. Ancak bu durum, elbette ki her fetus için geçerli değildir. Mikrosefalinin derecesi ve beraberinde eşlik eden diğer farklı anormal durumlar , hastalık seyrinin tahminini biraz daha zorlaştırır. Bu nedenlerden dolayı da, mikrosefali tanısı alan fetusların, yüzde kaçında zeka geriliği ile karşılaşıldığı ile alakalı kesin bir oran bulunmamaktadır.

logolar

Bize Ulaşın

Kükürtlü Mh. Karagöz Cd. No:33
Osmangazi/BURSA
Tel: (0224) 233 4999
Tel: (0224) 233 3599
F: (0224) 233 6235

Hızlı İletişim